Հարց 49 – Սամսոնը նահապետների կարգն է դասվում: Ես զարմանում եմ, քանի որ նրա վախճանն անձնասպանությամբ ու մարդասպանությամբ եղավ. անձնասպանությամբ, որովհետև Դագոնի տաճարի ներքևում անձնասպան եղավ, մարդասպան, որովհետև այդ տեղում իր հետ նաև երեք հազար մարդ սպանեց: Նման մարդն ինչպե՞ս կարող է նահապետների կարգը դասվել:
Պատասխան – Օգոստինոսն այսպես է պատասխանում. «Սամսոնն այսպես վարվեց` ոչ մարդկանցից խաբվելով, այլ Աստծուց հրաման ստանալով, ոչ թե մոլորվելով, այլ` հնազանդվելով: Մենք այլ ճար չունենք, եթե ոչ հավատալ: Երբ Աստված հրամայի և ներքին լույսով ցույց տա Իր կամքը, որին անհնար է հակառակվել, ո՞վ կարող է ամբարիշտի նման հանդիմանել Նրան, բացի հնազանդվելուց իր Տեր Աստծուն»: Հայտնի է, որ Աստված ցանկացավ Սամսոնի մահը և զորություն տվեց նրան, որով և վերջին գործողությունը սքանչելիորեն կատարեց:
Ոմանք նաև ասում են, թե Սամսոնն առանց մասնավոր ու ներքին Աստվածային հայտնության նույնիսկ միայն իր պաշտոնով, այսինքն` դատավոր լինելով, կարող էր իր ժողովրդի թշնամիներին ջարդել. Թեև տեսնում էր, որ ինքը նույնպես չպիտի ապրի: Ինքը ևս պիտի մեռնի: Սակայն Օգոստինոսի առաջին կարծիքն առավել ընդունելի է: