Հարց 84 – Քրիստոսի պայծառակերպության ժամանակ միասին եղող առաքյալներն ինչի՞ց ճանաչեցին Մովսեսին և Եղիային, քանի որ Մովսեսը մահացել էր շատ տարիներ առաջ, իսկ Եղիան համբարձվել էր հրեղեն կառքով:
Պատասխան – Ոմանք ասում են, թե առաքյալներն ունեին Մովսեսի ու Եղիայի պատկերները և դրանից ճանաչեցին: Սակայն այս տեսակետն ընդունելի չէ, քանի որ այն ժամանակ մարդուն նկարելու սովորություն չկար: Ուստի պարզ է դառնում, որ Քրիստոս նրանց էր դիմել անուններով, իսկ առաքյալներն իմացել էին: Կամ Մովսեսը, մեռելներից հարություն առած լինելով, տակավին մահվան նշան ուներ, իսկ Եղիան, ողջ լինելով, դրախտի անմահությամբ էր բուրում: Եվ կամ առաքյալները լսել էին, որ Մովսեսը սակավամորուս ու թոթովախոս էր, իսկ Եղիան` մազոտ ու համարձակախոս: Այս խոսքերը հավանական են թվում, բայց
ամենահավանականն այն է, որ Քրիստոս այդ առաքյալներին արժանի համարեց` ինչ-որ չափով տեսնել Իր աստվածության փառքը: Նաև մասնավոր շներհ տվեց նրանց, որպեսզի իրենց չտեսած և ժամանակակից չեղած Մովսեսին ու Եղիային նույնպես ճանաչեն: