Հարց 18 – Աստղագետները կամ մոգերը տոմարական գրքերում երբեմն ապագա բաների մասին են խոսում: Օրինակ՝ այսինչ տարին թանկություն պիտի լինի կամ առատություն, կամ պատերազմ, կամ խաղաղություն և այլն: Սրանք ճշմարի՞տ են:
Պատասխան – Սուրբ Ներսես Շնորհալին աստղագետների մասին «Հիսուսի որդի» գրքում գրում է. «Պատահում է, որ լինում և կատարվում է ասվածը, պատահում է, որ սխալ և ընդունայն են բարբառում»: Կոռնելիոսն ասում է. «Մեր աստղաբաշխներն իրենց օրացույցներով ճշմարիտ գուշակություն չեն անում, այլ գուշակում են ապագան՝ լուսնի ծննդյան ժամանակ, քանզի այդ ժամանակ նշանավոր փոփոխություններ են լինում, և լուսինն էլ իշխանություն ունի իր ներքո եղողների վրա և ներգործում է մարմնավորների վրա»:
Ուստի աստղաբաշխների զրույցները երբեմն համապատասխանում են և երբեմն էլ՝ ոչ, քանզի աստղերի զորությունը համաձայնություն է տալիս, բայց բռնություն չի կարող գործադրել: