Ահա այս անվանումն է կրում «Սեբաստացիներ» ուսուցչական երգչախմբի համերգաշարը նվիրված «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի հիմնադրման 25-ամյակին: Կոնդի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ և Սուրբ Երրորդություն եկեղեցիներում ելույթներից հետո, երգչախումբը դեկտեմբերի 11-ին իր հերթական համերգացանկով ներկայացավ Զորավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում:
Հնչեցին կոմիտասյան հոգևոր և աշխարհիկ մի շարք երգեր՝ «Սուրբ, Սուրբ», «Սիրո քո հուր», .....
Դեկտեմբերի 9-ին ԱՀԹ առաջնորդարանում տեղի ունեցավ «Գրաբարյան օրեր 2014» ծրագրի օլիմպիադայի արդյունքների ամփոփումը: Միջոցառումը օրհնությամբ բացեց ԱՀԹ առաջնորդական փոխանորդ գերաշնորհ Տ. Նավասարդ արքեպիսկոպոսը: Ներկա էին ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը, դպրոցների տնօրեններ, ուսուցիչներ ու աշակերտներ: Ողջունելով ներկաներին՝ Սրբազան հայրը մասնավորապես ասաց. «Այսօր .....
Յուրաքանչյուր քաղաք ունի իրեն հատուկ դիմագիծն ու պատկերը, առավել ևս, եթե այդ քաղաքը հայտնի է իր բազմադարյան պատմությամբ: Ենթադրելի է, որ այդպիսի քաղաքն իր այցելուին ներկայանում է բացահայտված կամ դեռևս չբացահայտված իր բազմադարյան պատմության, հոգևոր և նյութական մշակութային խոր ծալքերով: Իսկ այցելուն, ականատես և ականջալուր լինելով, միայն կարող է հիանալ և մտովի վերապրել իր տեսածն ու լսածը:
Ինչպիսի՞ն է մեր քաղաքի՝ 2796-ամյա Երևանի դիմագիծը, .....
Դեկտեմբերի 4-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մեկնեց Շիրակի թեմ, ուր հանդիսապետեց Գյումրու հայորդյաց տան բացման արարողությունը: Այն Մայր Աթոռի և Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության հովանու ներքո գործող ութերորդ հայորդյաց տունն է, որն ամբողջությամբ նորոգվել և բարեկարգվել է ազնիվ բարերարությամբ ամերիկաբնակ տիկին Սանդրա Լայթներ-Շահինյանի:
Վեհափառ Հայրապետին ուղեկցում էին Մայր Աթոռի Արտաքին .....
Դեկտեմբերի 2-ին ԱՀԹ առաջնորդական փոխանորդ Տ.Նավասարդ արքեպիսկոպոսի օրհնությամբ «Հավասար ենք» խորագրով այս տարվա երկրորդ հանդիպումը կազմակերպվել էր ԱՀԹ Մալաթիայի ս. Աստվածածին եկեղեցու երիցատան դահլիճում: Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տ. Տիրան քահանա Առուշանյանը հանդիպումը սկսեց Տերունական աղոթքով, ապա փոխանցեց Տ. Նավասարդ սրբազանի օրհնությունը:
ԱՀԹ-ին օգնության դիմած «Զեյթունե և «Մարիամե հաշմանդամ երեխաների ծնողների ՀԿ-ների .....
Ի՞նչ է երգը, ի՞նչ տարբերություն կա հոգևոր և եկեղեցական երաժշտության միջև:
Ներկաներին՝ Սբ. Զորավոր Աստվածածին եկեղեցու երիտասարդաց միության և համայնքի անդամներին, ուղղված վերոնշյալ հարցերով սկսեց իր բանախոսությունը «Եկեղեցին մենք ենք» ծրագրի հերթական հյուրը՝ Լոնդոնի հայկական օպերայի մենակատար, «Սաղմոսերգու» հոգևոր երաժշտության արական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար, Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի անդամ .....
Նոյեմբերի 27-ին ԱՀԹ առաջնորդական փոխանորդ գերաշնորհ Տ. Նավասարդ արքեպիսկոպոսի օրհնությամբ թեմի երիտասարդները երիտասարդաց միությունների համակարգող Տ.Պետրոս ավագ քահանա Մալյանի և թեմի բարեգործական ծրագրերի համակարգող Շուշան Պետրոսյանի հետ մեկնեցին Շիրակի թեմ:
Այցի նպատակն էր հանդիպել Շիրակի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տ.Միքայել եպիսկոպոսին, «Մեկ բացիկ, մեկ բնակարան» բարեգործական ծրագրի կազմակերպիչներին և նրանց փոխանցել Արարատյան .....
Նոյեմբերի 25-ին ԱՀԹ առաջնորդական փոխանորդ գերաշնորհ Տ. Նավասարդ արքեպիկոպոսի օրհնությամբ ու աջակցությամբ «Գրաբարյան օրեր» ծրագրի շրջանակում Արարատյան Հայրապետական թեմը և «Ծիրանի» մշակութային հանգույցը անցկացրին գրաբարի օլիմպիադա: Մասնակցում էր շուրջ 90 պատանի Երևանի ավագ ու հիմնական դպրոցներից: